A KizmanTravel.com
csoport tagja

My status
Szálláskeresés
Úticél:
Érkezési dátum:
Távozási dátum:
Nem tudom érkezésem / távozásom dátumát

Programlehetőségek

Programlehetőségek
Programlehetőségek
2011 január 22 - 2012 január 01

Programok, kirándulási lehetőségek Jásdon és környékén.



Erdőalja-Vendégház Jásd programajánlat

Programok, szolgáltatások

 

A háznál...

 

Friss házi tojás, kerékpárkölcsönzés, vezetéknélküli internet kapcsolat, ping-pongozás, tollas labda, grillezés, bográcsozás, télen szánkózás, gyerekeknek homokozó.

Néhány bónusz ötlet az itt tartózkodásukhoz

A faluból…..


Kaktuszok, fa esztergált tányérok

Az Új utca 40.számú házban Benkovics István bácsi kaktuszokkal foglalkozik, esztergál gyönyörű fa tányérokat és nagyon kedvező áron kínálja portékáját.

Fafaragó

A Táncsics Mihály utcában Gyömörei Tamás fafaragó lakik. Szívesen lát mindenkit, aki a faragás iránt érdeklődik.Kulcstartót,bátrabbak gyertyatartót faraghatnak Tamással együtt.A kulcstartó darabára csak 300 Ft,Egy igazi emlék, amit a legkisebb gyerektől a felnőttig bárki Tamás segítségével különböző módon diszíthet, faraghat.Előre be lehet hozzá jelentkezni.Kedves,vidám fiatalember.Egyébként gyerekjátékokat is készít,no meg a faluban az összes fafaragás hozzá fűződik.

Tojás

Balogh Andrásnénál,Gizikénél a Patak u.1/a-ban friss házi tojást,bodzabogyó lekvárt lehet vásárolni.

 

Friss tej

A Patak utcában Rapali Miklós minden nap este hat órakor feji meg tehenét. Szívesen lát minden friss tej után vágyódót és a helyszínen „meleg” tejet lehet vásárolni, időnként sajt is kapható.

Minden hétfőn,szerdán és szombaton a szomszéd faluból egy hölgy kínál frissen fejt házi tejet. Autójával a ház előtt dudálással jelzi érkezését.

Kecske tej, sajt

A Poós Malomban főleg tavasszal a bárányok ellése idejében lehet vásárolni kecsketejet illetve sajtot. A faluhoz vezető úton jobbra egy tábla jelzi a malom irányát.

Bor

Lebán Józsefné, Irén néni jásdi vörös és fehér bort kínál eladásra. A falu elején található portája a Kossuth u. 28-ban.

Kolbász,sonka,szalámi

A falu központi Bisztrójában a tulajtól Rapali Mihálytól vásárolhatunk csípős és csemege kolbászt, sonkát, szalámit. Előzetes egyeztetés alapján előkészíti portékáját. A Bisztró címe Kossuth u. 49.

Játszótér

A gyerekek két helyen is játszóterezhetnek. A falu elején található a foci pálya mellett a falu játszótere, és az óvoda játszótere is használható, amely az Új utca elejéről közelíthető meg.

Kocsizás,lovaglás télen lovas szánozás

Rapali János lovaskocsival, lovasszánnal elviszi a vendégeket a falu nevezetességeit megnézni.Megmutatja a Fürészmalmot és annak működését, Szentkútat,a Templomot.A „Római Fűrdői” vizesést egy kis gyalogtúrával lehet elérni.

Lovaglás egy óra 2000Ft/fő

Kocsikázás, lovasszánozás 4000 Ft/óra max:8-10 fő

Állatsimogatás,malom,kocsikázás

A Poos Malomban a muzeális vizimalom működésének megtekintése mellett, láthatóak még csirkék, kacsák, vietnami malacok, kecskék, kutyák, pónilovak, bonsaiok. Némelyeket meg is lehet simogatni, mármint az állatok közül. Lovagolni 1 órában 500,- Ft-ért a pónilovakon, kocsikázni pedig félórában 600,-Ft/fő-ért lehet. A malom megtekintése 200,-Ft felnőtteknek, 100,- Ft gyerekeknek.

Sportolás

A falu elején fűves focipálya,salakos tenisz-kézilabda-kispályásfoci-kosárlabda pálya várja a sportolni vágyókat.A pályákat ingyen lehet használni.Háló a kocsmában kérhető el.

Szánkózás

Télen a hosszú ideig tartó,vastag hótakaró kiváló alkalmat ad a téli táj szerelmeseinek aktív sportolásra.

A Patak u. fölötti domb kiváló szánkózási és sífutásra alkalmas lehetőséget biztosít.

Teleház

A falu központjában az óvoda épületében működik a teleház, amelyben ha szükséges lehet faxolni, nyomtatni, internetezni illetve számítógépet használni. (hétfő és vasárnap szünnap, keddtől-szombatig *****.00 óráig van nyitva)


A környékről:

Túrázás

A táj alkalmas arra, hogy hosszú, nem túlzottan megeröltető kaptatókkal dúsított gyalogtúrákat szervezzenek a természetet kedvelők. A falut érintve húzodik az országos kéktúra vonala. (Gaja-szurdok táblával és jelek is megjelölt útvonal) A környező települések, Bakonynána (5-6 km) és a Bakony fővárosa Zirc, a kéktúra vonalán 14.5 km gyaloglással elérhető. De a kerékpáros és lovas turizmusnak hódolók számára is ideális terepet kínál Jásd és környéke.

Téli sportok

Eplényben kivilágított si és szánkópálya várja a kedves vendégeket.25 km

Szél

A szél ereje pedig kiváló kikapcsolódást nyújt felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, ha a falu dombjain sárkányeregetésre szánják magukat. Az új szélerőmű is komoly idegenforgalmi látványosságnak számít. Nemcsak a szomszédos Szápárban lendítette fel az idegenforgalmat, hanem a falu széléről a Jásdra érkezők is megcsodálhatják, hogy a műtárgy monumentalitásával együtt milyen szépen illeszkedik a környezetébe. Az utcánk végén kiválóak a szélviszonyok a sárkányeregetésre.

Tési erdő

A Tési erdő gazdag állatvilágával a vadászok kedvelt vadászterülete. A vidék egyik jelentős vonzereje. Tavasztól őszig pedig a gombászoknak kínálja természeti adottságait. Számháborúzásra is kiváló hely.

Varga hegy, pincesor-gyurgyalagok

A Varga hegy felé menet, balra a löszfalakban gyurgyalagokban gyönyörködhetünk. A pincesorról illetve a Varga hegyről szemetgyönyörködtető látvány tárul elénk, dimbes dombos táj és a falu madártávlatból. (A templomtól 200m-re induló lejtős úton – kell egyenesen továbbhaladni.)

Gaja patak, Római-fürdő

A Gaja patak Római-fürdője mind gyalog, mind kerékpárral megközelíthető (táblákkal kijelölt). A szurdokban erdei pihenők, tűzrakó helyek várják a természetjárókat. Mindazonáltal számháborúkra, hegyi kerékpározásra is alkalmas és közkedvelt a terep. A sziklamászók pedig örömüket lelik a szurdok függőleges falainak meghódításában.

Geolóigai kincsek

A geológiai kincseket kedvelők a falu melletti Nagy Kőbányában (a jásdi táblánál jobbra van egy sáros elég rossz minőségű út, mely a Nagy Kőbányához vezet) vizsgálhatják a kőzeteket. Fokozottan védett terület. Bővizű forrása valószínűleg a csőszpusztai Alba Régia barlangból folyik. A régi szeméttároló helyén is kövekbe zárt ritkaságokra lelhetnek (a faluból kivezető út végén a Szápár és Tés elágazásnál kell egyenesen tovább haladni a köves, földes úton).

Egyház, vallás

A Szent-kút (az út táblákkal kijelölt) egész évben nyitott kapukkal várja az odalátogatókat. A bucsujáróhelyen, jó időben, a jeles egyházi napokon, így főként a két búcsú napon szabadtéri szent misét celebrálnak a hívőknek. A forrás pedig egész évben a gyógyulni vágyók rendelkezésére áll.

Történelem

Aki a régmúlt idők nyomai után érdeklődik a szurdok felé vezető úton megkeresheti Márkus várát, az avar sáncok nyomait. (nehezen található meg)

Az ipartörténeti műemlékeket kedvelők pedig a Poós Malomban (a falu előtt 500 m-re tábla jelzi a letérőt.) ismerkedhetnek meg a vizimalom működésével.

Labdajátékok

A labdajátékoknak hódolók a helyi focipályát és a már említett új tenisz, kézi- és kosárlabda pályát is használhatják (a falu elején található meg).

Fürdés

Bodajki víztárázó és a falusi strand, Balaton, Pápa (gyógy- és élményfürdő)

Természetesen hiba volna, ha csak Jásdról és szűk környezetét ajánlanánk. Az a pihenni vágyó vendég, aki nem csak a falu önnönmaga szépségét szeretné megismerni, hanem pihenését szeretné összekötni a tágabb környék megismerésével, Jásdról kiváló csillagtúrák megszervezésével is gazdagíthatja élményanyagát.

 

Gyaloglással, kerékpárral elérhető látnivalók:

  • Tési szélmalmok, kovácsműhely (8 km)
  • Szápári szélkerekek, templom, kovácsműhely (3 km) – egyedi kovácsoltvas dísztárgyak kiállítása. A tulaj megrendelésre bármit elkészít. Egyedi tojáspatkolást is végez, melyhez hozzátartoznak a kovácsmester meséi is. (**********)
  • Bakonynána, tájház (4,-5km)

Autóval, kerékpárral:

  • Tési szélmalmok-Római fürdő-Cseszneki vár (nyáron várjátékok, koncertek vannak) (45 km)
  • Bodajki tározó-Gaja szurdok-Csókakői vár (50 km)
  • Dudar (10 km) (Pappné Rácz Ildikó – csuhéfonó, népi iparművész – akinek van kiállítóterme vásárlási lehetőséggel, de vezet játszóházat, mesterség bemutatót tart valamint íjászatra és lovaglásra is van lehetőség nála)

Autóval:

  • Várpalota (Thury vár, Bátorkő vára, Vegyészeti Múzeum) - Öskü (Kerek templom) (25 km)
  • Zirc (Ciszterci Apátság, Arborétum, Bakonyi Természettudományi Múzeum) – Bakonybél (Bakonyi Erdő Háza, Kőris hegy) – Pannonhalmi Bencés Apátság (75 km)
  • Veszprém (városközpont, múzeumok, vár, állatkert) (45 km)
  • Székesfehérvár (Szent István Bazilika, Bory vár, városközpont, múzeumok) – Pákozd (emlékhely) (40 km)
  • Balaton – Balatonfűzfő (strand, nyári bob pálya) (50 km)
  • Herend (Porcelán múzeum, porcelánkészítés folyamata, porcelán vásárlása) (55 km)
  • Pápa (gyógy- és élményfürdő, szép belváros) (70 km )
  • Eplény (télen sípálya, szánkópálya felvonó nélkül) (26 km)
  • Csetény – A Bakonyi íz és Párlat Kft. vadgyümölcsökből főzött kisüsti pálinkát készít. A főzés folyamatának megismerése mellett, a pálinkákat meg lehet kóstolni és vásárolni. (bodza, szilva, galagonya pálinka….ínyenceknek való portékák - 24 fajta pálinka kóstolása a cukrászdában) – Holitscher-kastély és kastélypark - Megyei Gazdafogathajtó Bajnokság csetényi fordulója szeptemberben - (6 km)
  • Bakonyoszlopnál (15km), a piros jelzés vonalán túrázva az Ördögárokban a Cuha patak völgyében található az Ördöglik barlang

Kellemes kikapcsolódást, szép emlékeket kívánunk!


RECEPTEK

Minekután régen a Jásdiakat „bodzásoknak” hívták, íme némi tudálékosság és néhány recept a bodzáról. A környéken, de akár a kertünkben található „bio” bokrokról az alapanyag beszerezhető.

FEKETE BODZA

A muskotályos illatú virágokat édességekbe, pikáns mártásokba keverik, palacsinta és fánk tésztájába keverve kisütik. Ezenkívül alkoholos üdítőitalokat, szörpöket, borotválkozás utáni szereket,arc és szemfrissítő lemosókat készítenek belőlük.

A „C” vitaminban gazdag bogyók szíverősítők, lekvárok, gyümölcszselék, borok ízesítésére, színezésére jók. Boruk a portóihoz hasonló zamatú. A növény különböző részeiből zöld, lila és fekete festéket nyernek. A virágokból készült tea meghűlés, szénanátha, torokgyulladás, izületi bántalmak, székrekedés kezelésére alkalmas. A levél zúzódások és rándulások, a kéreg epilepszia, a gyökér vesepanaszok gyógyításában hatásos. A kínai orvoslásban a levél, a szár és a gyökér hatóanyagaival töréseket, izomgörcsöket kezelnek. A termés gyűjtésénél fontos, hogy szedésre érett gyümölcsöt szedjünk - ezt úgy állapíthatjuk meg, hogy a bogyók 95%-ban bordós feketére színeződtek. Az éretlen bodzabogyó mérgezési tüneteket, szédülést, hányást okozhat.

BODZADZSEM

Befőzéshez a jól megérett bodzabogyót szedjük.

A bodzát gyorsan, könnyen megtisztíthatjuk, ha vizet öntünk rá, és a gyümölcsfürtöket egy villa fogai között áthúzzuk, amitől a bogyók lepattannak. Így a bogyók sem sérülnek meg és az ujjunk sem lesz lila. Tésztaszűrőn lecsurgatjuk a vizet róla.

1.Recept

1 kg megtisztított bogyóhoz keverünk 80 dkg cukrot, egy mokkáskanál citromsavat vagy 2 mokkáskanál citromlét. Jól összekeverjük, és pár órát hagyjuk állni kb. estétől reggelig, többször meg kell kevergetni, hogy a cukor jól elolvadjon, majd feltesszük főni. Állandóan kevergetve, a forrástól számítva még ***** percig forraljuk majd forrón üvegekbe rakjuk a tetejére tartósítót szórunk, lekötjük és szárazgőzben hagyjuk kihűlni.

2.Recept

80 dkg cukorból 2 dl vízből 1 mk citromsavból szirupot főzünk. Amikor sűrűsödni kezd az 1 kg bodzabogyót beletesszünk, és addig főzzük míg újra sűrűsödni kezd. Ezután üvegekbe rakjuk, a tetejére tartósítót szórunk, lekötjük és szárazgőzben hagyjuk kihűlni.

BODZA SZÖRP

Egy kb. 6 literes fazékba beleteszünk 3kg cukrot (ebből 20 dkg-ot megpirítani és 2 dl vízzel felereszteni) 2 l vizet, 25 db bodzavirágot , 8 db akácvirágot, 3 egész citrom levét kinyomva utána karikára vágva, 3 mk. tartósítót, 5 dkg citromsavat, 3 napig állni hagyjuk közben többször kevergetjük utána leszűrjük,üvegekbe töltjük Forralni nem kell csak natúr hidegen kell kevergetni. Minden vitamin megmarad épségben benne. Évekig eláll. Nagyon finom szörp lesz belőle.

SAJT

Ha valaki szeretné kipróbálni a házi sajtkészítés legegyszerűbb módját, akkor ajánlanám a következő receptet:

7 l tej (Frissen fejt tejet Rappali Miklósnál vásárolhatunk)

6 kanál só

1 dl 20%-os ecet

A tejet felforraljuk, majd a sót és az ecetet beletesszük. Az ecet összekapja a tejet, és amikor már jó darabos a tej, akkor kiöntjük egy anyaggal kibélelt szitára, szűrőre. (Lehet fűszerezni, sóval, borssal, dióval, kerti zöldfűszerekkel, foghagymával stb.) Nehezéket teszünk rá, hogy a lé jól lecsurogjon belőle. Ha este készítjük, másnap reggel már fogyasztható is.