A KizmanTravel.com
csoport tagja

My status
Szálláskeresés
Úticél:
Érkezési dátum:
Távozási dátum:
Nem tudom érkezésem / távozásom dátumát
Fő utca Fő utca Fő utca
Fő utca
2011 január 31 - 2011 december 31

Fő utca



Fő utca


A mai Fő utcán, a valamikori Német utcán majd minden ház műemlék, vagy műemlék jellegű épület. Gótikus alapokon barokk, majd eklektikus homlokzatú épületek sorakoznak. Az épületek megnevezése XIX. századi, illetve a századforduló tulajdonosának neve alapján maradt fenn. A Fekete Sas épülete már a XV. században már állt, volt jezsuita rendház, serfőző, szálloda és vendéglő. A volt vármegyeháza ma városháza (Fő út 11.) *****ben épült reneszánsz stílusban. Az egyik oszlopon Napóleon 1809.-ben a városon történő átvonulását, illetve az év augusztus 17. és szeptember 27. között a vármegyeházában zajlott osztrák-francia békekötési tárgyalásokról emlékezik meg. A másik tábla hirdeti, hogy 1956. október 26.-án ebben az épületben alakult meg a Magyar Nemzeti Tanács.

Cselley-ház
A Cselley-ház (Fő út 19.), ma a Hansági Múzeum épülete, tatarozásakor gótikus elemeket tártak fel. 1977/78-as tatarozása során eklektikus homlokzatát eltüntették, eredeti díszes kőkeretű ablakait kibontották. Emeleti termeiben Iparművészeti és a Gyurkovics gyűjtemény, dongaboltozatos pincéjében a Római kőtár található.
A Fő utca páros oldalán a Habsburg ház mellett található a hajdani három kúriából összeépített piarista iskola. *****ben indult meg három piarista szerzetessel a tanítás, a barokk huszártornyos kápolna *****ben készült el. Az épület mai formáját *****ban nyerte el.
A régi városháza épületét *****ben emelték. A Városház utcai timpanonos homlokzatán Magyaróvár régi címere látható. A falon elhelyezett dombormű annak emlékét őrzi, hogy a Moson megyei rendek *****ben, az emeleti nagyteremben országgyűlési képviselőjüknek választották gróf Széchenyi Istvánt.
Az *****as években épülhetett a város egyik legrégebbi épülete, a Wallisch-ház homlokzatán XVIII. századai barokk falfestés nyomai láthatók.
A belváros közepén, a Szent László téren találjuk a Szent Gotthárd templomot, a város legjelentősebb barokk épületét. A templom mellet állt valamikor a késő román stílusú Szent László templom, melyet *****ben a törökök leromboltak. A XVIII. század közepén készült el a mai templom, a belső térben az itt birtokos Mária Krisztina főhercegnőnek és férjének köszönhető a díszes késő barokk díszítés és festés. *****ben készült el az altemplomban a Habsburg kripta, ahol később Habsburg Frigyes főherceg és felesége Croy Izabella főhercegasszony érckoporsói nyertek elhelyezést.
Szent László király szentté avatásának 800. évfordulójára, a templom mellett *****ban közadakozásból állították fel Lebó Ferenc által készített szobrot és ívókútat.
Templomkertben Gieswein Sándor keresztényszociális országgyűlési képviselő szobra látható.
A magyaróvári belváros másik meghatározó utcája a Magyar utca, ma sétáló utca földszintes házaiból néhányat lebontottak. A 3. számú épületben alapította meg Czéh Sándor *****ben Magyaróvár első állandó nyomdáját.
A Jókai utcán elhagyva a belvárost barokk ikeroromfalas épület mellett haladunk el, melyet a megmentett kőelemek beépítésével, az eredetihez hasonlóan építettek újjá. Mellette az egykori Akasztó-dombon oszlopos Pieta áll. A Lajta hídon áthaladva, a Károlyligetben találjuk a Flexum Gyógy-és Termálfürdőt (Kolbai u. 10.), mely a város egyik turisztikai vonzereje.

Mosonmagyaróvár neve is sugallja, hogy település Moson és Magyaróvár épült össze. A két történelmi városmagot a XX. század elején, majd második felében kiépült úgynevezett "Városközpont" negyed köti össze.. Flesch Károly Kulturális központ
A Régi Vámház téren futnak össze a Budapestről, Bécsből és Pozsonyból érkező főközlekedési útvonalak. A Hansági Múzeum (Szent István király u. 1.) klasszicizáló épülete *****ben készült, ma a város és környéke történetét és régmúlttól a közelmúltig bemutató állandó kiállítást, a ?Mosoni síkság történetét? tekinthetjük meg benne. Tovább haladva Moson felé az erdélyi fatemplomok stílusában épített református templomot érjük el, belseje is szépen faragott és festett. A két városrészt összekötő új Városközpontban található a Flesch Károly Kulturális Központ és a Huszár Gál Városi Könyvtár (Erkel F. út 14.).