Cselley-ház
Cselley-ház
A római kori leletek, a gazdag bútorgyűjtemény mellett a Gyurkovich-gyűjtemény - benne a XIX-XX. század nagyformátumú magyar festőinek tárlata, illetve a porcelángyűjtemény - jelenti a múzeum legfőbb vonzerejét.
A XIV-XV. századi eredetű, barokk korban erősen átalakított lakóház ad otthont a gyűjteménynek. A dongaboltozatos pincében a magyaróvári múzeum első igazgatójának, dr. Sőtér Ágostonnak, a királyhidai (Bruck) és nezsideri (Neusiedl am See) ásatásai során előkerült római síremlékeket állították ki.
Innen kétszárnyas, szép vasrácsos ajtón jutunk az emeletre, ahol a kazettás mennyezetű nagyterem szép keretet ad a gazdag bútorgyűjteménynek. A míves lábú ebédlőasztal, a faragással és berakással készült sublótok, az apróbb dísztárgyak többsége Bécsben és Pozsonyban készült, de vannak mosonmagyaróvári darabok is, bizonyítva a megrendelők igényességét és a helyi mesterek tudását. Az egész ház talán legszebb darabja a közeli Héderváry-kastélyból ide menekített gazdag szalagdíszes, Mária Teréziát ábrázoló elefántcsont-berakásos ajtó.
Az épület legrangosabb kiállítása a Gyurkovich-gyűjtemény. dr. Gyurkovich Tibor a Hansági Múzeum hagyta 178 festményből és szoborból, valamint 191 porcelánból álló gyűjteményét. A szakszerűen összeválogatott anyag a teljes magyar festészetet felöleli. Négy Barabás Miklós-akvarellel indul a kiállítás, feltárva a reformkori arcképfestészet sokszínűségét. Az *****as forradalom bukása utáni realista festészet nagy mesterének, Zichy Mihálynak az alkotásaiban éppúgy gyönyörködhetünk, mint Lotz Károly két érzékien finom mitológiai jelenetében, vagy Székely Bertalan, Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál egy-egy művében, a nagybányai festők vagy az impresszionista Csók István majd Vaszary János, Egry József, Aba Novák Vilmos festményeiben. A gyűjtemény másik értékes része, a meisseni, berlini, bécsi, koppenhágai, herendi porcelánok tárlata.